#149 GeoTrendek - Ukrajna az Európai Unió utolsó esélye?
A lehetséges békekötés kapcsán egyre gyakrabban merül fel ismét Ukrajna csatlakozása az EU-hoz, amely azonban számos kérdést felvet, főként a mezőgazdasági támogatások területén. A jelenlegi EU-s szabályozás alapján Ukrajna akár a teljes KAP (Közös Agrárpolitika) 40%-át is egyedül vehetné igénybe, míg a többi mezőgazdaságban szintén markánsan teljesítő tagállam részesedése jelentősen visszaszorulna. 🔷Mennyire jelentős Ukrajna mezőgazdasága? 🔷Hogyan változtatná meg Ukrajna csatlakozása az EU-s agrárszektort? 🔷Milyen reformok szükségesek ahhoz, hogy Ukrajna felkészülten és működő piacgazdasággal csatlakozhasson az integrációhoz? Ezekről a kérdésekről is beszélget Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus elemzője Varga Mónikával az Inforádió riporterével a Geo Trendek adásában.
--------
22:00
#148 GeoTrendek - Munkaerőpiaci hullámvasút: kihívások és lehetőségek Magyarországon
Ebben a Geo-Trendek adásban átfogó képet kapunk a globális és hazai munkaerőpiac aktuális trendjeiről, a munkaerőhiány kezelésének lehetőségeiről, valamint az agyelszívás hatásairól. A beszélgetés során szó esik:✅ A munka jövőjéről✅ A bérek hazai helyzetéről✅ A home office és a részmunkaidő terjedéséről✅ A digitalizáció okozta kihívásokról💡 Hogyan készülhetünk fel a munka világának átalakulására? Milyen válaszokat adhatunk a munkaerőpiac strukturális problémáira?📺 Varga Mónika (Inforádió) vendége: Erdélyi Dóra, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője📌 Ne hagyd ki ezt az epizódot, ha érdekel a gazdaság jövője, a munkahelyek átalakulása és a lehetséges megoldások!
--------
24:26
#147 Összeurópai hadsereg válthatja a NATO-t?
Miközben Ursula von der Leyen 150 milliárd eurónyi hitellel és a költségvetési kritériumok felpuhításával ösztönözné a tagállamokat, hogy többet költsenek a védelmükre, félő, hogy az európai védelmi ipar nem tudja tartani a lépést a növekvő igényekkel. Így a felfutó európai hadikiadásoknak könnyen az amerikai védelmi vállalatok lehetnek a nyertesei – Donald Trump nagy örömére. 🔹De miért ígér Emmanuel Macron nukleáris védőernyőt Lengyelországnak? 🔹Kik és miért ellenzik az európai hadsereg gondolatát? 🔹Képes lesz-e valaha Európa kiváltani az Egyesült Államok által nyújtott védelmi garanciákat? Ezekről a témákról beszélgetett a Geo-Trendek legújabb adásában a műsorvezető Varga Mónika és Nagy Dávid az Oeconomus elemzője.
--------
23:11
#21 OecoBright - Mi a kapcsolat a sör és a vámpolitika között?
Donald Trump első elnöki ciklusa alatt mintegy 300 milliárd dollárnyi kínai importra vetett ki vámokat, amelyeket utódja, Joe Biden nem csak hatályban hagyott, de ki is terjesztett. A 2018-ban indult kereskedelmi háborút újraválasztását követően, 2025-ben eszkalálta Donald Trump globális szintre. Bár az Európai Unióval szemben bevezetett vámokat Trump három hónappal elhalasztotta, a protekcionizmus meghatározó eleme lesz a következő évtizedek gazdaságpolitikájának. Az OecoBright podcast legújabb adásában Pásztor Szabolcs kutatási igazgató és Horváth Sebestyén elemző beszélgettek Bendarzsevszkij Anton moderálásával a protekcionista kereskedelempolitika eszköztáráról, céljairól, történelmi előzményeiről és az eredményességéről.
--------
46:53
#16 Transzatlanti kapcsolatok - Agyhalottból nélkülözhetetlen – Mi lesz a NATO-val?
Mintha tudathasadásos állapotba került volna Európa. Egyrészről Emmanuel Macron francia elnök korábban azt nyilatkozta, „a NATO agyhalott”, újabban pedig francia nukleáris védőernyőről és közös európai hadseregről vizionál. Másrészről viszont az ukrajnai háború és az orosz fenyegetés árnyékában hirtelen felértékelődött a védelmi szövetség szerepe. ➤ Mi történne, ha támadás érné a NATO-t? ➤ Ki lenne a parancsnok, és milyen szerep jutna Magyarországnak? ➤ Mit adnak nekünk az amerikaiak, és mire mennénk nélkülük?➤ Mik az ukrajnai háború legfőbb tanulságai? ➤ Kell félnünk az oroszoktól? A Transzatlanti podcastben Siklósi Pétert, a Külügyi Intézet vezető elemzőjét László Dávid és Nagy Dávid kérdezi.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány podcast csatornája, ahol heti rendszerességgel jelentkezünk a geopolitikát, külpolitikát, valamint a hazai és a nemzetközi gazdaságot érintő legfontosabb és legaktuálisabb témák feldolgozásával és hatásainak bemutatásával a mindennapi életünk szempontjából. Az előbbi témák mellett kiemelt figyelmet szentelünk a műsoraink során az energetika, demográfia, sport, kultúrpolitika és kisebbségpolitika témáira is!